Novinky

VITORIA-GASTEIZ

Renáta Benčová ve Španělském IROMANU si vybojovala startovní slot na Mistrovství světa na Havaji pro letošní rok.

IRONMAN Vitoria-Gasteiz se konal v neděli 10. července 2022 v městě kultury severošpanělského velkolepého Baskicka a zúčastnilo se ho 2 500 sportovců. Závod vyhrál australský triatlonista Nick Kastelein s rekordním časem 7 hodin a 52 minut.

Na startovní čáru se postavilo 150 žen a umístění Renáty Benčové je vynikající, když v celkovém pořadí doběhla na 18. místě a ve své kategorii získala 3. místo v čase 10:53:21.

Svůj výkon zhodnotila:

Plavalo se v nádherném jezeře Landa s pískovým podložím. Voda nádherně čistá, jen teplota 18 stupňů mohla být s ohledem na roční období teplejší. Rolling start vypustil co 5 vteřin 5 závodníků do vody. Tím jsem si mohla vytvořit dostatek prostoru a plavat bez zbytečného bojování o místo ve vodě. Z vody jsem šla v čase 1:06:34 jako druhá žena v kategorii.

Na kole jsem hned na 15tém km obdržela penalizaci 5 minut. Celou dobu z vody za mnou schovaný balík cca 5 mužů. V momentě, kdy slyšeli motorku, šli přede mě, přeci nezůstanou v draftu, že. Draftingová vzdálenost na závod vyhlášena 12 m. Španělská paní rozhodčí byla nekompromisní. Prý jsem nepřestala dupat do pedálů a tím tomu přede mnou neumožnila vytvořit 12 m draftingovou zónu. Udělila mi jako jediné modrou kartu a nařídila zastavit hned v prvním penalty boxu, tedy na 25 km závodu. Penalizace byla z mého pohledu přísná, ale byla a bylo potřeba, se sní především vyrovnat v hlavě. Po 5ti minutách jsem se směla zase vydat na trať. Snažila jsem se především to nepřepálit a nesnažit se dojet ztracené cca 3 pozice v ženách hned ze začátku. Navíc jsem celou trať musela jet velmi opatrně, další penalizace by mě stála závod, druhá modrá karta znamená okamžitou diskvalifikaci. Přesto, že jsem jela celou dobu až přehnaně opatrně, trať 180 km s převýšením 1200 jsem dokončila ve slušném čase 5 hod. 35 min.

Běh, se odehrával v centru města, běžecké (druhé) depo bylo umístěno přímo u náměstí Vitoria-Gasteiz. Celkem4 okruhy v horku a po městské dlažbě, v lepším případě asfaltu. Trať byla namotána jako zašmodrchané klubíčko vlny, samá zatáčka a obrátky o 18 stupňů. Přesto se mi podařilo celou dobu držet předepsané tempo do závodu a maraton jsem dokončila za 4 hodiny a 2 minuty. Výsledný čas 10:53:21 a umístění v kategorii na stupních vítězů mi zajistilo kvalifikační slot na MS na Hawaii 2022.

Fotky:Tom Petr