1897 – 1927 Klub Českých velocipedistů Vítkovice

Šestnáct let od založení prvního klubu Českých velocipedistů Smíchov, se sešli v sále České besedy ve Vítkovicích vlastníci velocipédů a založili na své první valné hromadě dne 15. října 1897 „Klub Českých velocipedistů Vítkovice". Jezdilo se tehdy na prapodivných strojích - vysoká kola, rovery, moderní kola s pneumatikami i poslední novinky, kola s kuličkovými ložisky. První zvolený předseda klubu Jan Ondráš zaslal zpracované stanovy a žádost ke schválení na Vysoké c. k. Moravské místodržitelství v Brně, které žádosti dne 4. listopadu 1897 pod číslem jednacím 38948 vyhovělo. Základní dokumenty viz foto příloha. Originály dokumentů jsou uloženy ve Slezském archivu v Opavě. Zakládající členové klubu: Janečka Arnošt - absolvent host. Vítkovice, Střelec Augustin - krejčí Vítkovice, Chorovský Vilém - malíř Vítkovice, Ondráš Jan - kupecký mládenec Vítkovice, Laitl J.L.- účetní u p. Papouschka Moravská Ostrava, Kremer Jan - obchodník Fran.Údolí u Mor.Ostravy, Pazourek R.- krejčovský pomocník Vítkovice, Minář A - soustružník Vítkovice, Pazderka Augustin - knihař Vítkovice, Kozlík František - příručí Vítkovice, Tomeš Geiselreiter - magistr farmacie Přívoz, Dubský Franta - klempíř Vítkovice, Suchánek Vincenc - učitel Vítkovice, Fiigas Jan - správce Vítkovice, Knapp Josef - hodinář Vítkovice, Havlíček Leopold - úředník Moravská Ostrava, Heřmánek Antonín — příručí Mor.Ostrava, Židlička Julie — choť stavitele Mor.Ostrava, Židlecký Bohumil - stavitel Mor.Ostrava, Havlík Čeněk - ingeniem na Trojici Mor.Ostrava, JUD.Hradečný František - obhájce Vítkovice Z dostupných materiálu tehdejší doby zjišťujeme, že vítkovický klub vyvíjel dobrou činnost. Pořádal zájezdy na kolech do Krakova, na Slovensko, jižní Moravu a zajížděl i do Čech. Výlety měly svůj ráz propagační, ale hlavně také sportovní, protože v místech dojezdů byly uspořádány závody na kolech nebo konány různé hry na kolech. Závodní cyklistika ve vítkovickém klubu prakticky začínala. Vítkovický klub svojí činnosti se zapsal do historie Moravské Ostravy, kdy jezdili za zvuku hudby ve vyrovnaných řadách v čele s vlajkou klubu do výletního střediska dubiny. Bylo to vždy velkou událostí v letních měsících každého roku. O činnosti svědčí i zachovale povolení c.k. policejního rady Moravské Ostravy z 16.6.1904 a 11.7.1904 zaslané dalšímu předsedovi Antonínu Zuzánkovi.

Opis dopisu Policejního rady: Č5236praes. Mor. Ostrava, dne 16. června 1904 Vyřizuje podání ze dne 16.t.m. povoluji klubu českých velocipedistu “Vítkovice“ zúčastnit se korporativně a s vlajkou průvodu ve Vítkovicích. Cest. Místecké, Maxová, Františková, (Davidová, Polní, Alexandrové a Idina do (Bělského lesu eventuálně povolenými cestami průvodu. Odtud Starou -(Bělou, Snovou -(Bělou do 'Krmelína na 'Krmelínský kopec Zpět volná rozjížďka a sice v neděli dne 19. června t.r do 2 hod. odpoledne. C-k^. policejní rada: Pán Antonín Zuzanek předseda klubu českých velocipedistů „Vítkovice“

Členská základna v roce 1898 se rozšiřuje o další členy František Staněk, František Gregorek, Jan Tigar, Eduard Kočí, Karel Vítek, Josef Knop, Františka Dvorská, Antonín Zuzánek, František Mokroš, Augustinský, Michal Blezák, Jan Malý, Brychlec, Kaděra, Bynáček a Vrána. Vítkovický klub vyvíjel dobrou činnost. Pořádal zájezdy na kolech do Krakova, na Slovensko, jižní Moravu a zajížděl i do Čech. Výlety měly svůj ráz propagační, ale hlavně také sportovní, protože v místech dojezdů byly pořádány závody na kolech nebo konány různé hry na kolech. Závodní cyklistika ve vítkovickém klubu prakticky začínala. Život klubu a závodnická činnost je úspěšná, když závodnici se vedli velmi dobře na závodech českých i německých klubů, kde vítězili a získávali ceny Přichází rok 1914 - Sarajevský atentát a počátek první světové války znamená ochromení spolkového života, který dopadá i do řad vítkovického klubu. Valné hromady 13. září 1914 se zúčastňuji: Kočí, Procházka, František Březina, Michal Slezák a Antonín Sunský. Činnost klubu nebyla plně obnovena ani po skončení války. Úředně klub existoval, šel se občas na schůzích zbývajících členů, ale aktivní Činnost nevykazoval. Závodnici se zúčastňují cyklistických závodů, které byly pořádány jinými spolky a Sokolem. V tomto období se setkáváme u cyklistických závodů se jmény vítkovických cyklistů: Gebauer, Košmider, Štafln, bratří Bartošové, Friedel, Sumík a další. K obnovení života klubu dochází v roce 1927, kdy z iniciativy Augustina Sumíka a Františka Březiny se scházejí noví zájemci o cyklistický sport. Třicáté výročí trvání klubu je oživeno cyklistickým závodem na trase Vítkovice - Hrabůvka - Výškovice - Vítkovice. Tímto závodem zahajuje klub svojí další etapu činnosti a vstupuje do ostravské cyklistiky pod novým jménem.

Historické dokumenty